Když jsem se před dvěma lety dozvěděl o konání Romanian Jewellery Weeeku v Bukurešti a viděl jsem kvalitu a rozsah výstavy, hned jsem měl jasno, že se chci dalšího ročníku aktivně zúčastnit. Jedna věc ale je vyplnit přihlášku, a druhá naplnit jí takovým obsahem, abych měl šanci být vybrán na říjnovou finální výstavu z mnoha set přihlášených kolekcí šperků z celého světa. Ano, kolekcí. Na ROJW se totiž nevystavují solitérní šperky, ale máte zde pronajatou prosklenou vitrínu a vystavujete rovnou celé kolekce. Já tu svou nazval TOPOGRAFIA. 

Topografie je vědní disciplína studující povrchové útvary na povrchu Země. Kolekce šperků Topografia rozvíjí hravým způsobem toto téma v měřítku šperků.
Klade důraz na textury povrchů, a pohrává si s tvary evokujícími pohledy na krajinu. Při troše fantazie zde nalezneme otisky skalních reliéfů, vyšlapané cestičky, malebné kopečky, majestátní horské štíty
i hladké vodní hladiny s odrazy světla. Vše klasicky řemeslně zpracované v pozlacené mosazi, stříbře a kůži, avšak také s netradičními prvky jako je perspex nebo použití autolaku.
Jelikož jsem původním vzděláním geodet a kartograf, představuje pro mě Topografia srdeční záležitost.

V létě roku 2023 jsem vystavil své šperky v Kladrubském klášteře. "MaDonna aneb Má paní" bylo hlavním tématem
společné výstavy skupiny výtvarníků, jejichž inspirací je nejen obecný princip božského ženství, ale také Madona Kladrubského kláštera, génius loci místa a nadčasová Santiniho architektura.
Jednalo se bez nadsázky o speciální výstavu a bylo mi ctí být její součástí.

Vystavil jsem zde sedm velkých šperků, broží a náhrdelníků. Dlouhé měsíce před výstavou se mi honily hlavou různé přístupy k tématu a neměl jsem vůbec ujasněný koncept. Opět se ale ukázalo, že nejlépe pracuji, když jsem pod tlakem, a tak někdy na jaře, kdy už do výstavy zbývaly necelé dva měsíce, se to zlomilo a vydal jsem se cestou, jejíž výsledek můžete shlédnout zde:   

S náhrdelníkem SHALLOW,  jsem se v roce 2022 zúčastnil soutěže Venice Design Contest v rámci Venice Design Week.

Zadání soutěže znělo vyrobit šperk neotřelý, nekorektní až bláznivý.  

Náhrdelník jsem nazval SHALLOW a název není náhodný. Představuje dámu, která je trochu frivolní, vzdorovitá a možná trochu povrchní. Při dokončování náhrdelníku 

mi začala ona osoba vizuálně připomínat zpěvačku LADY GAGA :) což mě trochu vyděsilo, neb je to moje oblíbená zpěvačka a nerad bych se jí dotknul.

Přivedlo mě to však k pojmenování náhrdelníku podle jedné z jejich písní.

Vyrobený je z kombinací materiálů: mosaz, měď, recyklovaný hliník, barrisolová fólie a kůže.

V polském městě Legnica se každým rokem v květnu koná festival šperku LEGNICA SILVER FESTIVAL. Jedná se o jednu z největších akcí v Evropě prezentující současný umělecký šperk a o skutečnou oslavu šperkařství. V celém městě na mnoha místech probíhají výstavy a semináře. Nejvýznamnější akcí festivalu je mezinárodní soutěž šperků, na které se každoročně sejde několik stovek prací umělců z celého světa. O kvalifikaci děl pro výstavu rozhoduje mezinárodní porota složená z renomovaných umělců, profesorů, kritiků, odborníků a sběratelů šperků. Já jsem se o festivalu dozvěděl až nedávno od skvělé šperkařky Mirky Veselé, která se v minulém roce dokonce stala laureátkou hlavní soutěže. Téma festivalu se vyhlašuje s předstihem a pro rok 2022 znělo "TOUCH". 

Eloxování je specifická povrchová úprava hliníku. Běžně se používá téměř u všech výrobků z hliníku nebo jeho slitin, kde plní především ochrannou funkci, ať už proti otěru nebo proti působení povětrnostních vlivů. S eloxovaným hliníkem se běžně setkáváte každý den. Jezdíte například metrem? Pak nekoukejte pořád jenom do mobilu, zvedněte hlavu a koukněte na tu krásu:-) Jakou proboha krásu? V metru? No přeci to původní obložení ve stanicích v centru, takové ty čtverce s konvexním nebo konkávním (zkrátka vypouklým nebo naopak:-)) kolečkem uprostřed, v každé stanici provedené jinými, krásně odstupňovanými barevnými odstíny, jsou právě z eloxovaného hliníku. A i když nakonec zůstanete koukat do toho vašeho mobilu, tak i ten je možná taky eloxovaný. Stejně tak foťáky, dalekohledy a spousta dalších věcí...

Tomáš Holub

Tomáš Holub
Tyršova 78, 294 21 Bělá pod Bezdězem
Česká republika
tel: +420 603 208 579
e-mail: tomas@tomasholub.com

 

Designed by: WEBTRUTNOV | Administrace: PŘIHLÁŠENÍ